LUDMILA OBDRŽÁLKOVÁ
[ ÚVOD ]    [ FINSKO ]    [ ŠIFROVAČKY ]   [ FOTOGALERIE ]     [ KONTAKTY ]
Noc tapürů 2
20.-21.9.2008
Praha

Oficiální webové stránky hry:
http://noctapuru.geekweb.cz/

Poté, co jsem se nemohla kvůli nemoci účastnit Svíček, mrkla jsem na kalendář šifrovacích her, zda bych si to nemohla nějak vynahradit. K mé radosti jsem narazila na pražskou Noc tapürů. Dva členové týmu (Václav a Mer) se účasti nebránili, takže jsem nás hned přihlásila. Později se přidala taky má kamarádka Markéta a Václavův bratr Karel.

PŘED STARTEM
Domluvili jsme se na společném obědě před startem. Plán byl zajít na pizzu na Olšanském náměstí. Nepočítali jsme ale s otvíračkou až v 11 hodin, takže pokud jsme chtěli stihnout start (a to já chtěla, tímto se omlouvám, že jsem to tak hrotila :-)), museli jsme si vzít pizzy s sebou. To nakonec považuju za výtečný nápad. V jiných reportážích jsem se dočetla, jak jsme dělali s pizzou chutě ;-), takže nezbývá než dodat, že byla fakt výtečná :-P

START
Kurz tapürštiny aneb tapürem snadno a rychle. Tak bych nazvala úvodní šifru. Karlovi se bleskově povedlo sehnat všechny části tapüřího slovníku, které jsem poctivě zdokumentovala, Václav přepsal a všichni v čele s Markétou, která se ujala závěrečného překládání textu, jsme pak velmi rychle přišli na význam jednotlivých symbolů. Zábavná rychlovka. Start jsme s pozdravem "tapüüü" opouštěli jako druzí.

STANOVIŠTĚ 1 - AKTIVITY NA VÍTKOVĚ
Na Vítkově nás čekala tři stanoviště. Na prvním jsme zvolili jednoduchou signalizaci jen s pomocí rukou. Výkony členů jiných týmů by si ale mnohdy nezadaly s těmi na spartakiádě :-)

Zatímco Mer s Markétou mířili lovit rybky, my jsme se vydali hrát pexeso. Soupeři nám byli orgové, kteří už za sebou měli pár her, takže získat čtyři dvojice dřív než oni nebyl problém. Oceňuju hezké výtvarné provedení a vzpomínám na některé obrázky - modrý tapír, bílý tapír, tapíří pracka atd. ;-)

Mer s Markétou zatím připravili udici na lovení rybiček. Samotné lovení bylo docela zábava. Hlavně když se navzájem ulovily dva týmy a rybky si stále vesele hověly na dně. Výsledné skore ale zní 2 rybky Járovi, 2 úlovky Mer. Všech 12 hesel tak bylo na světě. Mohli jsme vyrazit na Petrské náměstí.

STANOVIŠTĚ 2 - U KOSTELA SV. PETRA
Petrské náměstí je letos nějakým oblíbeným místem umísťování šifer. Už jsem sem zabloudila díky Matrixu a teď nanovo. To, že máme z každého řádku vybrat jedno slovo, bylo víceméně jasné. Ale jaké? Mer přišel velmi brzo na vzory podstatných jmen, takže za chvilku jsme mířili k domku na Kampě.

STANOVIŠTĚ 3 - LENTILKY
Najít domeček na Kampě nebyl až takový problém. Problém byl najít tam šifru. Ta se totiž na své místo dostala až 15 minut po našem příchodu. Tedy poté, co jsme pro jistotu obešli všechny možné i nemožné domečky (přesto, že doporučená mapa odkazovala na jeden konkrétní) a byli rozhodnuti opustit Kampu v domnění, že jsme šifru asi vyřešili špatně. Nakonec jsme ale krabičku lentilek dostali a mohli začít řešit. Nalezený papír jsme rozstříhli, všimli si nakloněných písmenek a protože jsme nic dalšího nevykoukali, začala Markéta skládat oba proužky přes sebe do tvaru dlouhé housenky. Žádný rozumný text se ale neobjevil. Zakročit musel opět Mer, který na dotaz, proč nám to dali zrovna k krabičce od lentilek, logicky odvětil, že abysme to na ni namotali. Namotali jsme a bylo vymalováno. Při cestě na další stanoviště vznikla památná věta - Dvakrát Mer, jednou řeš. Ta byla později upravena na Dvakrát Mer, jednou Excel a jednou řeš :-)

STANOVIŠTĚ 4 - PARK NA SKALCE
Ač jsme prý zvolili nejrychlejší možný přesun, šnEci tam byli stejně dřív :-) Tady jsme totiž zjistili, že ne všechny týmy posílají postupové smsky do Barnabáše. Ten nás sice informoval o vedení, ale tým luštící v protější straně parku tuto informaci ihned vyvracel. A co samotná šifra? Tu nám "louskl" excel. Na 25 řádků jsme sice přišli, 26 písmen abecedy známe všichni i pozpátku, ale do souvislosti jsme si to nějak nedali. Když nám excel oznámil, ať si posunem sloupecky dolu (nebo dblu :-)), poslechli jsme jeho radu a mohli odejít na Vyšehrad.

STANOVIŠTĚ 5 - TÜKEV
Poprvé jsem šla přes železniční most přes Vltavu. Krásný výhled! Schody nahoru na Vyšehrad mi daly nějak zabrat, ale pohled na obří hezky barevnou tykev stál za to :-) Jen škoda, že se nepovedl původní záměr s diodama a svícením, zaručeně by to bylo o to působivější. I když takový org s tykví na hlavě nebyl taky z zahození :-) Nejdřív jsme předvedli slona, dostali heslo a pak si "vytykvili" prvních deset znaků. Než jsme stvořili nějakou přehlednou tabulku, už byl skoro čas jít si pro další desítku. Patnáctiminutový interval byl docela krátký. Opět jsme doplatili na nevyužití číslování písmen. Hledali jsme pravidelnost v tabulce 26x26 označenou písmeny, nikoliv čísly. Jinak bychom si asi zákonitosti "tykvového převodu" všimli dřív. Zprávu jsme tak vyřešili společně s excelem v době, kdy se kluci vraceli se čtvrtou sadou písmen.

STANOVIŠTĚ 6 - "W"
Všimla jsem si velkého výskytu dvojitých W a zkusila pomocí průsvitného papíru vytvořit šifrovací mřížku. Žádný úspěch. Když ale Karel objevil slovo "řádek" a ostatní pak i zbývající slova "čtyřsměrky ;-)", předpřipravená průsvitka přišla vhod. Další cíl - Ulice Za Mlýnem dětské hřiště.

STANOVIŠTĚ 7 - HLEDÁNÍ BODU X
U dětského hřiště nás potěšili orgové, kteří nám nabídli teplý čajík. Hmm, to je servis ;-) Šifra jasně souvisí s mapou, Keňané pobavili :-) Narýsovali jsme a vyrazili dál.

STANOVIŠTĚ 8 - SCRABBLE
Dosavadní až příliš hladký průběh byl u konce. Zadání šifry jsme na místě hledali celou hodinu! A nebylo to tím, že se právě setmělo ;-) Ať si orgové říkají co chtějí o přesnosti rýsování, přerýsovávali jsme celé zadání třikrát a vždycky nám vyšlo na křižovatku dvou cest nedaleko toho správného rybníka. Hrát si hodinu na světlušky nás dost otrávilo. O to víc nás pak zničilo, když jsme nemohli hnout s nalezenou šifrou. Mer se pak vydal pro nápovědu. Ovšem místo aby nám pomohla, vydatně nás zmátla. Hledali jsme významovou spojitost mezi slovy elegán, aspik a spor. Scrabble nás nenapadl. Zmínka o něm padla, ale pouze ve spojitosti s hodnotou jednotlivých písmenek. Chvíli jsme zkusili štěstí v nedaleké hospůdce, kde jsme si aspoň zaplnili žaludky, ale ani tam osvícení nepřišlo. Přišlo jen nečekané setkání s kamarádem Ondrou, tímto ho zdravím ;-) Vzali jsme si tedy první řešení a k našemu času tak přičetli první 2 hodiny navíc.

STANOVIŠTĚ 9 - DIKTÁT (Kaple Modřany)
Tentokrát nám 26 neunikla :-) Takový počet slov v každém odstavci není jistě náhodný. Měkká a tvrdá i jsme za všechna "ü" doplnili taky prakticky ihned. Morseovku jsme zkoušeli, ale přesto někde soudruh udělal chybu. Což vedlo k dalšímu záseku a následnému vymýšlení až absurdně složitých řešení. Zkusili jsme i nápovědu, ale "pi pi pi pü pü püüü" nám teda fakt nepomohlo :-( Patříme tak mezi jeden z 10 týmů, kteří si na tého šifře vzali řešení. Navíc padlo rozhodnutí, že se teda pojedem podívat na další šifru, ale pokud bychom měli zbytek hry hrát způsobem nalezení šifry, nápověda nepomáhá => berem řešení, tak se jdem radši domů vyspat. Jsem teda hodně zvědavá, jaká bude další šifra.

STANOVIŠTĚ 10 - BÁSNIČKA (Komořany)
Šifra je konečně grafická ;-)! Nebudu zastírat radost nad takovým druhem šifer. Václav si nejdřív všiml dvou různých koncových slabik veršíků. Jasná morseovka. Sice jsme ji nejprve zkoušeli špatně, ale pak jsme přišli na správné "vybarvujte". Markéta s Václavem si dali šlofíka a my jsme ostatní jsme se kochali, jak nápad vybarvovat "O" a jiná "písmenka s bříšky" dává řešení kóta 385. Super! Pokračujem tedy dál. Krize prozatím zažehnána :-)

STANOVIŠTĚ 11 - MORSEOVKA (Čihadlo)
Chválím netradiční místo šifry. Kryt (či raketová základna) dělal výtečnou atmosféru. Netušila jsem, že něco takového v Praze je. Na normální morseovku bylo v zadání příliš mnoho stejných znaků za sebou. Mera napadla inverzní morseovka - tedy morseovka z mezer. Ale ani ta nám nedala žádný rozumný výsledek. Nezvolili jsme si totiž dobré oddělovnítka a dostali místo správného řešení nesmyslnou změť písmen. A tak asi čtvrt hodiny po vyzvednutí zadání začala naše další krize, během které jsme zkusili různá překreslování čtverečků atp., následovalo využití nápovědy, které nás vrátilo zpět na začátek a naše poslední, ale už třetí!!!, využití možnosti vzít si řešení. Chjo, takový kousek od řešení :(

Zpestřením bylo hledání zvířátka :-) Mer ho našel dost rychle, ale když jsme se ho ptali, cože za zvířátko to je, nevěděl - prý tapür nebo pes :-) Tak tohle musíme vidět taky! Z tapürka se vyklubal lev. Pěkný vedlejší úkol.

STANOVIŠTĚ 12 - ŠKOLNÍ TŘÍDA (zastávka Cholupický vrch)
Tohle byla rychlovka :-) Na zastávku MHD jsme se svezli busem. Než nastoupil jiný tým, který cestu poctivě šlapal pěšky, vyzvedli jsme šifru a začali do busu nastupovat znova. Řidič z toho musel být mírně v šoku. Opět jsme zamířili k zadním sedačkám, kde jsme seděli předtím. Všechny nás dostalo, když se Markéta zeptala: "Nenechal jste tady někdo doklady?" No jasně že nechal! Václav se tak mohl radovat ze znovu nalezených dokladů, které ještě nestačil ani postrádat :-) Šifra byla hezká a docela snadná. Vyřešili jsme ji při čekání na tramvaj, kdy už zase hrozilo, že se raději vydáme spát než že budeme řešit dál.

Jinak jsem zapomněla dodat, že kluci vyřešili vedlejší úlohu C a našli hledané číslo a já jsem během různých přesunů vytvořila český pangram: Šílený Gustav a zběsilá Žofie jedou s velkým úsilím ďábelskou rychlostí na návštěvu nóbl rodinky kolem hřišť průhonické léčebny.

STANOVIŠTĚ 13 - MODŘANSKÁ ROKLE
K řešení jsme si našli pohodlnou lavičku. Měli jsme to i s koncentem. Bratři Járové si totiž našli lavečky jiné a synchronizovaně nám do toho odfukovali ;-) Dlouhý proužek jsme si namotali na prst a viděli, že pomlčky nejsou umístěny úplně náhodně, ale že tvoří obrazec. Nenapadlo nás proužek rozstříhnout (naše chyba), a tak jsme si všech 407 znaků přepsali do tabulky. No, aspoň se kluci dýl prospali. Pak už jsme rychle spojili všechna "N" a "T" a mohli vyrazit k Novému hrádku. Během přesunu se od nás odpojil Karel, který šel dohnat spánkový deficit, a my pokračovali dál. Kdyby tušil, že zamíříme k poslední šifře, asi by ještě tu chvíli vydržel.

STANOVIŠTĚ 14 - NOVÝ HRÁDEK
Nahoru ke zřícenině se vydali jen kluci, já s Markétou jsme docela rády zůstaly pod kopcem a počkaly si na zadání. Protože jsme ještě stále měli dvě nápovědy, ihned po vyzvednutí jsme jednu z nich využili. Během cesty busem k Chodovské tvrzi jsme s Markétou udělaly brainstorming a přišly na 64 písmen i nápad s krychlí.

CÍL
Do cíle jsme došli pátí. Dva týmy už zvládly vyřešit čtrnáctou šifru. Měli jsme tedy šanci být dokonce třetí. Zbývalo "morseovku" vpasovat na průchod krychlí a za čtvrt hodiny už mohl Václav běžet k organizátorům se správným heslem "vytrvalost" :-) PoTrati se tak poprvé dostali do cíle nějaké šifrovačky! Krásný pocit. Škoda jen těch necelých šesti trestných hodin, které nás odsunuly na šesté místo.

Tapürům patří velký dík za výbornou organizaci a skvělou hru! Těším se na viděnou příště ;-)

© 2007-2018 - Ludmila Obdržálková